Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązkowej konsultacji ze związkami zawodowymi nie wolno pomijać

09 listopada 2023 | Kadry i Płace | Patrycja Zawirska Rafał Jaroszyński

Brak konsultacji związkowej w tzw. indywidualnej sprawie może przesądzić o przegraniu przez pracodawcę sprawy w sądzie, nawet jeśli przyczyny rozwiązania umowy były poważne i prawdziwe.

Pracodawcy, u których funkcjonują zakładowe organizacje związkowe, muszą m.in. konsultować z ich przedstawicielami niektóre decyzje w sprawach dotyczących jednostkowej sytuacji konkretnego pracownika. Nie chodzi przy tym o każdego podwładnego. Szef nie ma obowiązku (a nawet nie może) rozmawiać z działaczami związkowymi o sytuacji osób, które nie są członkami danej organizacji i nie zostały objęte jej obroną. Nie chodzi też o każdą decyzję. Konsultuje się jedynie sprawy enumeratywnie wskazane w przepisach prawa pracy.

Wypowiedzenie angażu

Powszechnie wiadomo, że uzwiązkowione firmy mają obowiązek zasięgnięcia opinii organizacji związkowej w przypadku zamiaru rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Dotyczy to angaży zawartych na czas nieokreślony oraz – od 22 kwietnia 2023 r. – również na czas określony. Co istotne, z obowiązku konsultacyjnego zwolniony jest zamiar rozwiązania umowy na okres próbny.

Trzeba pamiętać, że konsultacja jest zasadniczo dwustopniowa.

Krok 1. Pytanie pracodawcy, czy konkretny pracownik jest członkiem związku lub korzysta z jego obrony.

Pierwszy stopień konsultacji jest konieczny, jeżeli szef nie ma pewności, czy dany podwładny jest aktualnie członkiem konkretnego związku albo – pomimo braku zrzeszenia – korzysta z jego obrony. W praktyce są to niemal wszystkie przypadki.

Organizacja związkowa ma pięć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12720

Wydanie: 12720

Spis treści

Reklama

Zamów abonament